Пр2

ПРАКТИЧНА РОБОТА 2
ТЕМА:Перевірочний розрахунок природного освітлення виробничого приміщення.
МЕТА:Навчитись проводити перевірочний розрахунок природного освітлення у виробничих приміщеннях.
ОБЛАДНЕННЯ:ДБН В.2.5.28 – 2006, Г.І.Бєляков «Охорона праці М. навчальний посібник ,Агропрмиздат,1990.-320с.
                                 ЗМІСТ РОБОТИ:
Освітлення –це отримання , розподіл та використання світлової енергіі для забезпечення нормальних умов праці.


На рівень освітленості приміщення впливають наступні фактори:
– світловий клімат;
– площа та орієнтація світлових прорізів;
– ступінь чистоти скла у світлових прорізах;
– колір стін та стелі приміщення;
– глибина приміщення;
– наявність предметів, що заступають вікно як із середини, так і ззовні приміщення.
Оскільки природне освітлення непостійне впродовж дня, кількісна його оцінка проводиться за відносним показником – коефіцієнтом природної освітленості(КПО), е, %:
де Евн – освітленість в даній точці всередині приміщення, що створюється світлом неба (безпосереднім або відбитим); Езов – освітлення горизонтальної поверхні, що створюється в той самий час ззовні світлом повністю відкритого небосхилу.
Фактичний КПО визначають відношенням заміряної освітленості на робочому місці у виробничому приміщенні Евн до одночасної освітленості ззовні приміщення Езов у горизонтальній площині при
освітленні 
 приміщень відкритому небосхилі (щоб ніщо не затінювало фотоелемент люксметра) і дифузному світлі (сонце закрите хмарою).
За умовну робочу поверхню приймається горизонтальна поверхня на висоті 0,8 м від підлоги.
В чиннихДБН В.2.5.28-2006 нормовані значення КПО (ен) наведені для III світлового поясу. Для приміщень, розміщених в I, II, IV і V поясах, визначаються за формулою:
eNI, II, IV, V = енIII ∙ mN,
де енIII– значення КПО, яке задається ДБН В.2.5.28-2006 в залежності від розряду виконуваних робіт; mN – коефіцієнт світлового клімату, який враховує особливості світлового клімату; N – номер групи забезпеченості природним світлом.
Природна освітленість робочої поверхні всередині приміщення створюється кількома складовими, що можна представити наступним рівнянням:
Евн = Ез + Ев + Еб,
де Ез – освітленість, яка створюється дифузним світлом неба, що потрапляє через світловий проріз безпосередньо на робочу поверхню; Ев – освітленість, яка створюється за рахунок відбиття світла від стін, стелі, підлоги; Еб – освітленість, яка створюється за рахунок відбиття світла від будівлі, що стоїть навпроти світового прорізу.
При розрахунку природного освітлення необхідно враховувати всі три складові освітленості.
Розрахунок природного освітлення полягає у визначенні площі світлових прорізів (вікон, ліхтарів) у відповідності з нормованими значеннями КПО.


Природне освітлення непостійне у часі , залежить від часу доби, стану атмосфери та інших факторів. Найбільша освітленість встановлена для зорової роботи найвищої точності з об’єктами розрізнення менше 0,15 мм (1 розряд роботи).Коефіцієнт природного освітлення для 1 розряду робіт складає: при комбінованому освітленні 10% ; боковому освітленні в зоні зі стійким сніговим покривом – 2,8%; на інших територіях – 3,5%. Найменші норми встановлені для робіт , пов’язаних з періодичним спостереженням за ходом виробничого процесу та при періодичному відвідуванні приміщення – 0,5% для природного комбінованого освітлення і 0,1% для бокового освітлення.

Спираючись на одержану інформацію, виконати наступні завдання:

ЗАВДАННЯ 1: Провести перевірочний розрахунок природного освітлення  виробничого приміщення при умові: працюючий виконує високоточну роботу, у виробничому приміщенні використовується комбіноване освітлення. Освітленість в середині приміщення складає  8000лк , зовнішнє освітлення – 90 000лк.Зробіть висновок щодо освітленості виробничого приміщення.
ЗАВДАННЯ 2. Провести перевірочний розрахунок природного освітлення виробничого приміщення при умові: працюючий виконує високоточну роботу , у приміщенні використовується комбіноване освітлення. Освітленість в середині приміщення 9000лк , зовнішнє освітлення – 90 000лк.Зробіть висновок щодо достатності освітленості виробничого приміщення.
Завдання 3. Провести перевірочний розрахунок природного освітлення виробничого приміщення при умові: працюючий виконує високоточну роботу , у приміщенні використовується бокове освітлення. Виробництво розміщене в зоні зі стійким сніговим покривом .Освітленість в середині приміщення  складає 1680лк , зовнішнє освітлення – 60 000лк.З робіть висновок щодо освітленості виробничого приміщення.
ЗАВДАННЯ 4 .Провести перевірочний розрахунок природного освітлення виробничого приміщення при умові: працюючий періодично спостерігає за ходом виробничого процесу у приміщенні з боковим природним освітленням .Освітленість в середині приміщення 65лк , зовнішнє освітлення 65 000лк.Зробіть висновок щодо освітленості виробничого приміщення.
КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ:
1.Дайте поняття терміну «освітлення»
2.Що таке КПО і одиниця його виміру?
3.Найбільший коефіцієнт освітленості встановлений для…
4.Які фактори впливають на рівень освітленості в приміщенні?
5. Коефіцієнт природної освітленості визначається за формулою…
6.За умовну робочу поверхню приймається…
7.Нормовані значення КПО регламентуються нормативним документом…

8.Що таке освітленість?

Немає коментарів:

Дописати коментар